Головна Історія Пам'ятки Заповідник Інформація Фото Посилання Волонтери Новини


Ансамбль монастиря сестер Домініканок

У 1635 р. почалися роботи по спорудженню костелу і монастиря сс. Домініканок на кошти віденської каштелянші Софії Ходкевичівни. Спочатку костел спорудили за містом, але під час визвольної війни Б.Хмельницького він був зруйнований. А в 1653 р. Ян Казимир дав дозвіл на побудову цього монастиря в місті поруч з монастирем оо. Домініканів. Монастир складався з храму до якого примикали монастирські келії, збудовані в 1743 р. Основна композиція храму підкреслена західним притвором. Стіни інтер’єру у ХІХ ст. були розписані олійними фарбами в стилі рококо. 1785 р. костел Домініканок був переданий греко - католицькій церкві Св.Духа під іменням костел Св.Діви Марії, а в приміщеннях монастиря від поч. ХІХ ст. розташовувались греко – католицька плебанія, повітовий суд, школа, нотаріат, архів. Під час рестараційних робіт 1861 р. бані церкви вкрили мідною бляхою, а 1893 р. був встановлений новий іконостас, виконаний перемиськими малярами за зразком перемиського.

У 1900 р. церкву розписав львівський маляр Михайло Боярський. Тоді ж на фронтоні чільного фасаду було встановлено мозаїкове зображення Св. Миколая на згадку про однойменну катедру, яка стояла поряд із монастирем сс.Домініканок.

В північно-східному куті монастирської території здіймається триярусна дзвіниця з цибулястою банею. Зведена вона 1906 року за проєктом відомого львівського архітектора Филимона Левицького. Хоча вирішена дзвіниця у модерновому стилі, її архітектура вдало гармонізує з бароковою пластикою церкви.

Після закінчення цих робіт частину старих образів, які походили зі зруйнованих белзьких церков – Св.Духа, Преображення Господнього та, ймовірно, Св.Миколая, подарували збірці новоствореного Національного музею у Львові.

Під час перебування Белза у складі ПНР (1944-1951) костел використовували поляки, позаяк парохіяльний костел Св. Миколая був знищений. Тоді ж пропав весь церковний вистрій, а також надзвичайно багатий парохіяльний архів, яким користувався історик Теофіль Коструба, коли писав історію Белза.1991 р. костел повернений греко – католицькій громаді і посвячений як церква Св. Миколая. Сьогодні церква є найбільшою і найкраще збереженою зі всіх давніх пам’яток.

Belz Belz Belz